13 kwietnia, 2024

InPlusMarket

Biznes Rynki Gospodarka

Polski ład – jak działa ulga dla klasy średniej?

3 min read
ulgi dla przedsiębiorców

Jakaś część z nas doskonale wie o tym, że Polski Ład zakłada kwotę wolną od podatku tylko wtedy gdy ktoś zarobi do 30 000zł w skali roku, a do progu 85 528zł istnieje ten 17% podatek dotyczący osób fizycznych zarabiających legalnie. Problem tkwi tylko w tym, że Polscy obywatele zarabiający za granicą. Rzecz jasna zarabiający więcej zapłacą wyższy podatek, czyli powyżej poziomi 85 528zł z państwem Polskim podzielimy się co trzecią złotówką zarobioną w sposób legalny. Taki plan rządu ma ułatwić obywatelom to wyjście z kryzysu wywołanego przez pandemię. Prawda tkwi w tym, że ten kryzys ekonomiczny wywołało raczej blokowanie gospodarki, po to by wirus ten się nie rozprzestrzeniał. Blokowanie gospodarki wywołało inflację, a ta przyczyniła się do wzrostu cen w sklepach i do wzrostu oprocentowania kredytów. Jakaś część z nas twierdzi, że tę sytuację można było przewidzieć i wcześniej jej przeciwdziałać, ale tego co się stało nie da się w łatwy sposób odkręcić.

Filary Polskiego Ładu

Dość wielu z nas wie doskonale, że filary polskiego ładu to niższe oprocentowanie pracy i to zwłaszcza dla pracowników etatowych, oraz obniżenie opłat za gaz i energię elektryczną dla rodzin. Jednym słowem jest to program socjalny tworzony z myślą o statystycznej polskiej rodzinie. Dla jakiejś części z nas w tym tkwi jego wada, bo wiele programów socjalnych finansują w znacznym stopniu przedsiębiorcy, czyli to oni pracują na to, by rodziny wielodzietne zarabiające niewiele w przeliczeniu na głowę miały za co żyć. Właśnie ze względu na tę przyczynę przedsiębiorcy są istotniejsi, bo jeśli zbyt wielu z nich zabraknie to realizowanie pewnych programów socjalnych stanie się o wiele trudniejsze. W słowach tych tkwi prawda i dlatego ułatwiać sytuację materialną trzeba najpierw tym najistotniejszym przedsiębiorcom.

Jak należy obliczyć ulgę dla klasy średniej?

Ulgę najlepiej obliczać z pomocą zaufanego księgowego, który nam pomoże w tych kwestiach lub rozejrzeć się po blogach poświęconych tym kwestiom finansowym. Mowa tu dokładnie o tym, że jeśli ma się dostęp do sieci, to zapoznanie się z tymi ulgami nie stanowi problemu i to nawet tego minimalnego. Problem może tkwić tylko w tym, że jakaś część z nas nie potrafi wyliczać tego typu ulg, bo nie mamy w tych kwestiach doświadczenia i sprytu też brakuje. Dlatego przyda się ktoś, kto wytłumaczy te zagadnienia krok po kroku.

Rewolucja dla przedsiębiorców, a polski ład

Przedsiębiorcy w obecnych realiach mają trudniej, a polski ład to dla wielu przedsiębiorców brak ułatwień. Inaczej mają tylko właściciele małych firmy jedno osobowych utrzymujący rodziny zaliczane do sporych i pracownicy etatowi z podobnymi rodzinami. Mowa tu o tym, że pomysły na walkę z kryzysem w przypadku obecnego rządu skupiają się niemal wyłącznie na programach socjalnych dla rodzin i dla wielu innych osób bardziej narażonych na trudne realia ekonomiczne. Podejście do tych kwestii raczej nie ulegnie zmianie z dnia na dzień. bo politycy u władzy chcą się głównie przypodobać swoim stałym wyborcom.

Copyright © InPlusMarket - Biznes Rynki Gospodarka All rights reserved. | Newsphere by AF themes.