24 lutego, 2024

InPlusMarket

Biznes Rynki Gospodarka

Recykling paneli fotowoltaicznych – jak wyglądają procedury?

2 min read

Energia elektryczna z systemu fotowoltaicznego jest przyjazną dla środowiska alternatywą dla energii pochodzącej z konwencjonalnego wytwarzania. Panele fotowoltaiczne nie powodują emisji gazów cieplarnianych, a tym samym chronią klimat. Jest to ważny plus, który sprawia, że energia słoneczna jest zrównoważonym rozwiązaniem w zakresie dostarczania energii do budynków. Wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się jednak, jaki jest status systemu solarnego w kontekście recyklingu. Gdzie można zutylizować zużyte moduły słoneczne i jak przebiega recykling paneli fotowoltaicznych

Utylizacja paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne oparte są na najnowocześniejszej technologii i są zaprojektowane z myślą o długiej żywotności. Żywotność ich wynosi około 25 do 30 lat. Wtedy właściciele nieruchomości powinni wymienić swoje moduły na nowe, a stare poddać recyklingowi. Wyrzucane moduły słoneczne to odpady elektroniczne, z jedną zasadniczą różnicą: szkło, srebro, miedź, krzem i aluminium – te materiały i surowce stanowią zdecydowaną większość popularnych modułów krzemowych. Ich udział w rynku wynosi ponad 90%. Można je bardzo dobrze odzyskać. Do 95 procent materiałów użytych w panelu można poddać recyklingowi. Właściwa utylizacja paneli fotowoltaicznych jest konieczna ze względów ekologicznych. Dzieje się tak dlatego, że substancje szkodliwe, takie jak ołów, są stosowane w tego typu rozwiązaniach, a więc ich odzysk jest szczególnie ważny.

Prawidłowy recykling paneli fotowoltaicznych

W żadnym wypadku moduły fotowoltaiczne nie mogą trafić na składowiska odpadów zmieszanych czy nawet na dzikie wysypiska. Zużyte moduły fotowoltaiczne to odpady elektryczne. A ich utylizacja podlega europejskiej dyrektywie o utylizacji odpadów WEEE 2012/19/EU. Moduły fotowoltaiczne wymagają więc profesjonalnej utylizacji. Stare panele są testowane pod kątem możliwości ich ponownego wykorzystania. Następnie moduły są demontowane.

Jak zutylizować panele fotowoltaiczne?

Utylizacja modułów słonecznych jest z reguły bezpłatna dla osób prywatnych i firm instalacyjnych. Stare panele można oddać w większości publicznych centrów recyklingu. Jednak za demontaż i transport trzeba najczęściej zapłacić samemu. Z reguły w miejscach do tego przeznaczonych można pozostawić tylko bardzo małe ilości. Każdy, kto chce pozbyć się dużej ilości paneli słonecznych, musi udać się do punktu zbiórki prowadzonego przez producentów i sprzedawców. Wynika to z faktu, że są one również prawnie zobowiązane do odbioru i recyklingu paneli. 

Copyright © InPlusMarket - Biznes Rynki Gospodarka All rights reserved. | Newsphere by AF themes.