13 kwietnia, 2024

InPlusMarket

Biznes Rynki Gospodarka

Ubezpieczenia i praca w Szwecji

3 min read

Ubezpieczenie społeczne

Społeczeństwo jest najważniejszym czynnikiem rozwoju państwa. Bez ludzi, którzy mają zdolności, odpowiednie nastawienie do codzienności oraz chęci do działania, żadne państwo nie mogłoby utrzymać na dłuższy czas. To właśnie ludzie napędzają gospodarkę. Ich praca powoduje największe przychody, a działania mogą sprawić radość całemu światu.

Ubezpieczenie społeczne jest stworzone z myślą o obywatelach. Jednak muszą oni spełnić szereg wymagań aby mogli skorzystać z takiego ubezpieczenia. Jest to gałąź ubezpieczeń gospodarczych, ze składkami, funduszem, ryzykiem, szkodą, świadczeniem. Osoba opłacająca składkę może uzyskać rekompensatę za krzywdę, jeśli jest ona ujęta w danym ubezpieczeniu społecznym. Wypadki losowe zdarzają się dość często, dlatego są ujęte w każde ubezpieczenie społeczne. Trzeba tylko pamiętać o udowodnieniu swojej niewinności i wykazaniu, że wypadek był rzeczywiście losowy. Wysokość takiego odszkodowania zależy od ilości czasu płacenia składek oraz ich wysokości.

Ubezpieczenie społeczne jest dla ludzi, jednak wiele warunków jakie trzeba spełnić aby je uzyskać, może przyprawić o zawrót głowy. Znajomość kilku kluczowych warunków do uzyskania odszkodowania to informacje, które powinien znać każdy płacący składki.

 

Najlepsze zawody w Szwecji

 

NAUCZYCIEL

W ostatnich latach Szwecja przechodzi istny glow-up, oraz ogromny wzrost ludności, co za tym idzie kolejne możliwości pracy, jednak jakie to możliwości?
Logicznym jest fakt, że im wyższa ludność państwa, tym większe zapotrzebowanie na edukację, która stoi na dość wysokim poziomie, dlatego świetną pracą w Szwecji może okazać się zawód nauczyciela.
Zadajmy sobie jednak pytanie – Ile taki nauczyciel w Szwecji może zarabiać?
Według szwedzkiego urzędu pracy https://statsskuld.se , nauczyciel może zarabiać około 35 000 SEK brutto, co daje około 15 000 złotych.

PROGRAMISTA

Programista w Szwecji to dosyć specyficzny zawód ze względu na to, że szwedzki urząd pracy bardzo rozdzielił go na różne „pod kategorie” np. IT-ARCHITEKT, jednak uśredniając wszystkie „pod kategorie” można oszacować, że w Szwecji jako programista możemy zarabiać około 43 000 SEK brutto, co po przeliczeniu wyjdzie blisko 19 000 złotych.
Dużo jednak zależy od tego jaką dokładnie chcemy wykonywać specjalizację, ponieważ każda specjalizacja, jest inaczej płatna, oraz pamiętajmy, że w każdym miejscu te zarobki również będą inne.

MECHANIK SAMOCHODOWY

Ostatnim na dziś zawodem będzie mechanik samochodowy i tutaj sytuacja wygląda trochę skomplikowanie, ponieważ w każdym landzie (coś na zasadzie polskich województw) zarobki wyglądają inaczej (z każdą pracą tak jest), ponadto podatki wszędzie są inne, a nie jak w Polsce – jedne dla wszystkich Polaków.
Jednakże jako mechanik samochodowy w Szwecji możemy zarabiać blisko 28 000 SEK brutto, a więc gdy to przeliczymy na złotówki wyjdzie nam 12 000 złotych.

Źródło: mfiles

Copyright © InPlusMarket - Biznes Rynki Gospodarka All rights reserved. | Newsphere by AF themes.